چطور به عنوان یک فروشنده در فروشگاه بفروشیم

آموزش فروشندگی حرفه ای محصولات فروشگاهی

بهترین فروشندگان سعی دارند همیشه اطلاعات خریداران را به نحوی دریافت کنند و آنها را به مشتری وفادار تبدیل می کنند اما اگر شما فروشنده ای حرفه ای نیستید، می توانید آموزش فروشندگی حرفه ای را ببینید . در این مقاله سعی شده که یک راهنما برای فروشنده های غیر حرفه ای باشد. همراه من باشید.

فروشنده کیست؟

کسی که با استفاده از توانایی ها و تکنیک هایی که یاد گرفته محصول که شامل کالا یا خدمات می شود را به خریدار می فروشد. دقت کنیم وقتی کسی خودش از ما محصولی را می خرد ما فروشنده نیستیم بلکه فقط واسطه ای بودیم تا محصول را تحویل مشتری داده ایم ، برای روشن تر شدن قضیه یک مثال بزنم: آیا کارمند پمپ بنزین یک فروشنده است یا صرفا کسی است که ما محصول او را خودمان به دلیل نیازمان از او خریدیم یا نانوایی ها ؟

همیشه باید بدانیم که فروشنده ها باید اعتقاداتی داشته باشند تا بتوانند موفق شوند ، یکی از اولین باور ها ،باور به توانایی خودشان است. بارو به اینکه یک فرد موفق هستند. فروشندگان موفق معمولا غاداتی دارند که به آنها کمک می کند نسبت به سایرین متمایز باشند .اولین عادت داشتند لیست مشتریان و اهداف است . فروشنده موفق دقیقا برنامه ریزی کرده که به چه کسی و در چه زمانی بفروشد . در صورتی که فروشندگان معمولی می گویند برویم ببینیم کی از ما خرید می کند !!

نکته ای در مورد آموزش فروشندگی حرفه ای : فروشندگان موفق معمولا دفترچه سحرآمیزی دارند!! بله فکر کردید اونها همین طوری موفق می شوند ؟ اگر این دفترچه نبود که اونها هم مثل سایر فروشندگان معمولی بودند. به نظرتان در این دفترچه چه چیزی نوشته شده است؟ آموزش فروشندگی حرفه ای

به نظرتان توی دفترچه چه چیز شگفت انگیزی هست که این فروشندگان رو متمایز می کند؟

همه ما به عنوان یک فروشنده باید یک دفترچه یاداشت به همراه خود داشته باشیم و نکات مهم کاری ، قول و قرار ها و تعهدات مان و شماره های مشتریان خاص تاریخ تولد مشتری ها و هر اطلاعاتی که به ما کمک می کند یک فروش موفق بیشتر داشته باشیم را در آن بنویسیم. شاید از نظر شما خیلی ساده می آید ولی دقیقا رعایت یک سری چهارچوب های ساده در فروش است که فروشندگان موفق رو از فروشندگان معمولی متمایز می کند. اگر میخواهید کاری کنید که نکات و آموزش فروشندگی حرفه ای را فراموش نکنیدُ داشتن این مورد الزامی است.

هر فردی برای موفقیت باید پایبند اصولی باشد و در باورهای خود اصولی را برای موفقیت در نظر داشته باشد تا او را به سمت هدف و مقصد راهنمایی کند.

آیا تا به حال اصولی را برای پیشرفت خود در نظر گرفته اید؟ برنامه ریزی شما برای پیشرفت شخصیتان چه بوده است؟ آیا برنامه ای را که انتخاب کرده بودید و به آن عمل می کردید مورد بازنگری قرار می دهید؟ یادمان باشد هر برنامه ای هرچقدر هم که کامل باشد نیاز به بازنگری و بومی سازی دارد . این برنامه باید جنبه های مختلف زندگی ما را در نظر داشته باشد تا ما همزمان از جنبه های مختلف مادی و معنوی و ارتباطات پیشرفت کنیم.

در این نوشته اصول موفقیت را با هم برسی می کنیم :

اصل شفافیت:

اصل شفافیت در آموزش فروشندگی حرفه ای

ما باید بطور واضح و مشخص بگوییم منظور ما از موفقیت چیست ؟ چرا که هر شخصی موفقیت را در چیزی می بیند و معیار های افراد مختلف برایموفقیت با هم متفاوت است. ما باید معیار خودمان را برای موفقیت مشخص کنیم تا بتوانیم از نظر خودمان موفقیتمان را نسبت به معیارهایمان بسنجیم. باید دنیای مطلوب خود را ترسیم کنیم شاید دنیای مطلوب من با بغل دستی ام زمین تا آسمان متفاوت باشد و من سطح استانداردهای بسیار بالاتر یا پایین تری نسبت به دیگران داشته باشم، وقتی این معیارها و استاندارد ها را رعایت کنم قطعا در مسیر موفقیت گام برمی داریم.

اصل ظرفیت:

اصل ظرفیت در آموزش فروشندگی حرفه ای

همه ما برای موفقیت باید ظرفیت های وجودی خود را تقویت کنیم و در حال حاضر ما پذیرای میزانی مشخص از موفقیت هستیم و در صورتی که بیشتر از آن را دریافت کنیم چون ظرف وجودی ما ظرفیت پذیرش آن را ندارد اضافه آن را پس میزند . فرض کنید ظرف وجودی من یک لیوان باشد من فقط از مواهب به اندازه همان لیوان می توانم بردارم و اگر بیشتر از آن به من داده شود از لبه های لیوان سرریز می شودولی کافیست من ظرف وجودی خودم را بزرگ تر کنم مثلا به ادازه یک پارچ آب در این صورت ظرف من به اندازه چند لیوان بزرگ شده و تا این پارچ آبی پر شود می توانم پذیرای آب یا موفقیت شوم.

پس همه ما با بهبود فردی و آموزش هایی که می بینیم حجم و ظرفیت پذیرش خودمان را بالا می بریم.

اصل علیت:

اصل علیت در آموزش فروشندگی حرفه ای

هر اتفاقی که در جهان هستی می افتد دلیلی دارد و هیچ اتفاقی بی دلیل نمی باشد ، پس ما باید با فهمیدن این اصل در پی افتادن اتفاقات خوب برای خودمان باشیم. یعنی باید روند ها و فرآیندهای هر کاری را بشناسیم و با رفتاری که انجام می دهیم خود را در مسیر موفقیت قرار دهیم . گاهی بعضی از نفرات از شانس نام می بریم و ما شانس را در فراوانی اقدام جستجو می کنیم ، یعنی ما با دست زدن به اعمال صحیح در مسیر موفقیت تعداد دفعاتی را که در مقابل جواب هابی مثبت قرار می گیریم افزایش می دهیم.

اصل قیمت

اصل قیمت در آموزش فروشندگی حرفه ای

در این دنیا هر چیزی قیمتی دارد و اگر ما به دنبال موفقیت بدون پرداخت هزینه آن هستیم باید بدانیم که دیدگاه اشتباهی را دنبال می کنیم ، هر چیزی که در این جهان اکنون به شما رایگان پرداخت می شود باید بدانیم در آینده ما به دلیل احساس دین چندین برابر آن را می پردازیم .هیچ چیز در جهان مجانی نیست حتی شما برای نفس کشیدن هم باید به اندامهای خود حرکتی بدهید تا بتوانید نفس بکشید و آفر یا اشانتیونی که به شما داده می شود برای این است که شما در آینده پول آن را بپردازید، پس چه بهتر اینکه از همین الان به فکر پرداخت هزینه های موفقیت باشیم ، این هزینه ها ممکن است یک ساعت بیداری بیشتر و یا نرفتن به یک مهمانی تا… دیگر باشد.

اصل علم و فن

اصل علم و فن در آموزش فروشندگی حرفه ای

همه ما برای پیشرفت و موفقیت روی دانسته های خود کار کنیم و سعی کنیم با دانشی که از آموزش ها بدست می آوریم در مسیر موفقیت گام بگذاریم. همیشه بدانیم که رقبای ما بیکار ننشسته اند تا ما به راحتی از کنار آنها عبور کنیم بلکه هر کس سعی می کند با تقویت دانسته ها و مهارتهای خود در مسیر تعالی و پیشرفت قرار بگیرد و دنیا مرتبا در حال تولید علم است و ما باید سعی کنیم با تکنولوژی و قوانین کار به روز باشیم.

اصل هماهنگی:

اصل هماهنگی در آموزش فروشندگی حرفه ای

موفقیت و رسیدن به ثروت هیچ گونه منافاتی با ارزش های معنوی انسان ها ندارد و اگر ما می خواهیم یک فرد خوب و مفید در جامعه باشیم باید سعی کنیم ابتدا در زندگی شخصی خود موفق باشیم تا بتوانیم به دیگران کمک کنیم . اگر زمانی که از خیابان می گذریم به یک ماشین گران قیمت یا یک خانه لوکس برمی خوریم و در ذهن خودمان می گوییم مگر با کار کردن می توان چنین مالی و ثروتی را بدست آورد حتما دزدی کرده ،باید دیدگاه خود را نسبت به ثروت  تغییر دهیم  دارا بودن ثروت هیچ منافاتی با آدم خوب بودن ندارد و همه ما باید درک کنیم ما تازمانی که دستمان به دهانمان نرسد نمی توانیم به دیگران کمکی کنیم . پس تمام سعی ما این باشد که بتوانیم موفقیت های مالی و اجتماعی بدست بیاوریم تا بتوانیم به دیگران کمک کنیم.

اصولی که در این مقاله مطرح شد اصول اولیه و زیربنایی موفقیت است و ما تا زمانی که به این باور نرسیم که باید این اصول را بصورت کامل در زندگی خود پیاده سازی کنیم ، نباید دنبال موفقیت باشیم.

خب حالا نوبت اینست که تکنیک های آموزش فروشندگی حرفه ای را گام به گام باهم پیش ببریم:

آموزش فروشندگی حرفه ای : محصولتان را خوب بشناسید

احتمالا مشتری از شما سوالهایی را می پرسد که باید جوابشان را بدانید و به آنها بگویید. در مورد تک تک محصولاتتان اطلاعات جمع کنید و سوالهای احتمالی خریداران را حدس بزنید و برای آنها جواب مناسب آماده کنید. بزرگترین دارایی شما ، اطلاعات تماس مشتری هاست. به همین منظور اگر اطلاعی از محصولتان تدارید، پیشنهاد میدم اطلاعات تماس آنها را بگیرید و سریعا بعد از اینکه اطلاعاتتان کامل شد با او تماس بگیرید.

آموزش فروشندگی حرفه ای : نحوه استفاده از محصول را بدانید

حتما در مورد تک تک محصولاتتان یک برگه راهنمای استفاده قرار بدید، شاید این کار کمی زمانبر باشد اما با این کار شما یک مزیت رقابتی بین رقیبان خود می سازید و آن هم این است که تمام محصولات شما دارای برگه نحوه استفاده است. مثلا اگر یک دستگاه ماساژور می فروشید، حتما برای مشتری جالب خواهد بود که چطور برای نتیجه عالی گرفتن از ماساژ از آن استفاده کند، شاید نیاز باشد یک پماد قبل از ماساژ به جایی که احساس خستگی می کند، تاثیر بیبشتری روی عملیات ماساژ بگذارد.

آموزش فروشندگی حرفه ای : از مزایای محصولتان بگویید

وقتی مشتری از شما می خواهد در مورد محصول توضیح دهید تمام تمرکز و صحبت هایتان را بر مزایای محصول متمرکز کنید. مثلا اگر حدس زدید که مشتری شاغل است و کارمند است، این ماساژور می تواند خستگی کار را از شما بگیرد و به جای آن حس لذت را به شما هدیه بدهد.

آموزش فروشندگی حرفه ای : به محصول خودتان علاقه داشته باشید

قطعا هر طور که با محصولتان برخورد کنید همان مقدار برای مشتری از محصولتان ارزش می سازید.سعی کنید برای بعضی محثولاتتان ارزش بالایی بسازید. مثلا می توانید جایگاه ویژه ای در فروشگاه برای آن محصول بسازید. فرض کنید کت و شلوار می فروشید، یک کت و شلوار را روی تن مانکن کنید، یک نور به آن ال ای دی برای آن بسازید که روی آن بتابد، قطعا ارزش بیشتری نسبت به بقیه کت و شلوارهایی که به چوب لباسی آویزان هستد دارد.

آموزش فروشندگی حرفه ای : بر اساس انگیزه مشتری، فروشتان را انجام دهید

بدانید دقیقا انگیزه مشتری از خرید این محصول چیست، شاید می خواهد بیشتر با خرید آن محصول به دیگران پز بدهد، این طور شما می توانید حتی گرانترین نوع از محصولتان را به ایشان بفروشید.

حتما مقاله کوتاه آموزش تکنیک های سریع فروش حرفه ای را بخوانید

راستی، منو در اینستاگرام دنبال کردید؟
آموزش اصولی فروش حرفه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *