اصطلاحات تخصصی فروش و بازاریابی را فول شوید

اصطلاحات فروش و بازاریابی

 

در این مقاله سعی شده تمام اصطلاحاتی که نیاز دارید تا یک کتاب فروش و بازاریابی ( اصطلاحات فروش و بازاریابی ) رو از بر شوید، آورده شده و سعی بر این هست که در این مقاله اصطلاحات را به زبان ساده و روان توضیح دهم. و همچنین این مقاله مدام در آینده آپدیت می شود. پس احتمالا این مقاله، مقاله ارزشمندی خواهد بود. پس همراه من باشید.

مهمترین اصطلاحات تخصصی فروش و بازاریابی

 هدف از کسب و کار

قبل از شروع هر کسب و کاری باید برای خودمان اهدافی را مشخص کنیم که قصد ما از شروع آن کسب و کار دقیقا چیست، اگر از شما به عنوان صاحب کسب و کار همین الان بپرسیم هدفتان از کسب و کار چیست آیا به پاسخ این سوال اندیشیده اید؟

بسیاری از کسب و کارها چرایی شروع خودشان را نمی دانند اما شما که این مقاله را می خوانید از نود درصد مدیران جلوتر هستید،شروع هر کسب و کاری نه برای سود ،نه منفعت و نه جایگاه اجتماعی است.

هدف ازشروع هر کسب و کاری برای بدست آوردن مشتری است.

مشتری

مشتری در هر کسب و کاری خون در رگهای آن کسب و کاری هست. ما تا نتوانیم مشتری داشته باشیم صاحب کسب و کاری هم نخواهیم بود. تا مشتری نداشته باشیم فروشی هم نداریم. کار ما از زمانی دقیقا شروع می شود که انتخاب کنیم مشتری ما دقیقا کیست.

یکی از معدود کلماتی که در تمام کتاب های بازاریابی و فروش از آن نام برده شده بازار هدف ما است. هر کسب و کاری تا زمانی که مشخص نکند بازار هدف او کجاست نمی تواند برای افزایش فروش خود هیچ برنامه ریزی کند، خیلی از کسب و کارها به دلیل مشخص نکردن بازار هدف خود شکست خورده اند ،پس ابتدا برویم سراغ تعریفی از بازار هدف .

بازار هدف

بازار هدف، اگر شما کسب و کاری داشته باشید، مشتری هایی که شما انتخاب می کنید تا به آنها کالا یا خدماتتان را بفروشید، بازار هدف میگیم. این بازار هدف را شما باید مشخص کنید، مثلا اگر یک خودکار تولید می کنید،باید مشخص کنید که این محصول را به دانشجویان می خواهید بفروشید یا مدیران. وقتی بازار هدفتان را بشناسید و مشخص کنید که مثلا می خواهید به مدیران بفروشید، آن موقع تازه می توانید تبلیغات خود را بر اساس بازار هدفتان راه بندازید. یک کلام، کل ارزیابی و کارهایی که شما برای یک کسب وکار می خواهید انجام دهید بر اساس بازارهدف محصولاتتان است

پرسونای مشتری

هر کسب و کار موفقی انتخاب می کند که مشتری او کسیت و تمام برنامه های بازاریابی خود را براساس شخصیت این مشتری فرضی برناه ریزی و اجرا می کند.

بطور مثال مشخص می کند مشتری او خانم است یا آقا ،حدود سن او را مشخص می کند، متاهل هست یا مجرد ؟اگر متاهل هست بچه دارد یا خیر؟ و…

این کار کمک می کند برنامه ریزی های برندینگ و بازاریابی بر اساس پرسونای برند کسب و کار ما شکل بگیرد. 

جایگاه سازی

وقتی شما تبلیغات رو بر اساس بازار هدف تان انجام دادید، و مشتری هایی علاقه مند به محصولات یا خدمات شما شدند، شما بین مشتریان و علاقه مندان جایگاه سازی کردید. البته در صنعت آموزش سخنرانی و آموزش فروش که من توش فعالیت می کنم، جایگاه سازی معنای دیگری هم دارد. بذارید بیشتر توضیح دهم. فرض کنید من ۵ سال در زمینه آموزش سخنرانی مطالعه و تجربه داشتم، حالا می خواهم به دانشجویان آموزش دهم. قبل از هر آموزش اول می گویم که من ۵ سال در زمینه آموزش سخنرانی فعالیت داشتم و یک کتاب آموزش سخنرانی نوشتم. رزومه من این هاست. اینکار را برای این انجام می دهیم که معمولا، این دانشجویان حاظرند پول بپردازند تا به جایگاه شما برسند. بخاطر همین اگر یکی از خدمات شما آموزش است، حتما برای خودتان در ذهن مخاطب جایگاه سازی کنید.

بازاریابی مستقیم

یکی دیگر از اصطلاحات بازاریابی و فروش که بسیار رایج است، اصلاح بازاریابی مستقیم یا Direct Marketing است. در این گونه بازاریابی شما به عنوان فروشنده، فقط با مشتری سر کار دارید، یعنی فروش محصولات یا خدمات بدون واسطه. مثلا کاتالوگ ها ، بروشور ها، کارت ویزیت ها جزء ابزار های بازاریابی مستقیم هستند. به عنوان مثال اگر شما نویسنده کتاب هستید، اگر کتابتان را به کتاب فروشی یا انتشارات بسپارید که برایتان بفروشد، شما بازاریابی مستقیم نکردید، اما اگر شما کتاب تان را مثلا از طریق سایتتان بفروشید، و علاقه مندان به خرید کتاب کتاب شما را بخرند، این کار فروش مستقیم است.

هدف بازاریابی

منظور از هدف بازاریابی، همان نتیجه مورد نظرمان از عملیات بازاریابی مان است و هیچ شباهت معنایی با بازار هدف ندارد. اهداف بازاریابی که قبل از عملیات بازاریابی مشخص می کنید باید واقع بینانه باشد و با سیاست ها و استراتژی های کسب و کارتان هم خوانی داشته باشد. تقریبا  ۹۰ درصد اهدافی که برای بازاریابی کسب  و کارها استفاده می شود، در ادا آمده است: افزایش فروش، افزایش تعداد مشتریان، افزایش نرخ تبدیل فروش، افزایش رضایت مشتریان، افزایش نرخ سود و …

 

راستی حتما اینستاگرام من رو دنبال کنید، مطالب رایگان ویدیو هایزیادی در زمینه آموزش سخنرانی هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *