انتخاب موضوع صحبت

انتخاب موضوع صحبت

انتخاب موضوع صحبت

تا الان شده که دوست داشته باشید در جمعی صحبت کنید ولی ندانید درباره چه مبحثی صحبت کنید؟

خیلی وقت ها یاد قدیم می افتادیم که از ما می خواستند انشا بنویسیم ولی ما نصف صفحه را با مقدمات و سلام و صلوات پر می کردیم بعد در مورد اصل موضوع که می خواستیم بنویسیم یک خط که می شد دیگر چیزی به یادمان نمی آمد .

در انتخاب موضوع صحبت ما سه عامل را باید در نظر بگیریم :

انتخاب موضوع صحبت

اولین عامل ما باید عاشق آن موضوع باشیم . به نظر شما چرا ما باید عاشق موضوع باشیم؟ زمانی که من عاشق یک موضوع باشم در حین نوشتن و صحبت کردن چشمانم از شوق می درخشد و چنان انرژی در من به گردش در می آید که اطرافیان من متوجه این انرژی و شور و حال می شوند. من با تمام وجودم شروع به نوشتن و صحبت از چیزی که عاشقش هستم می کنم . در جای جای آن نوشته یا گفتار حس من نمایان است و مخاطب من از این حس و انرژی برخوردار می شودو او نیز به اوج احساس و انرژی می رسد.

انتخاب موضوع صحبت

دومین عامل در انتخاب موضوع علاقه مندی مخاطب من است. یعنی مخاطب من نیز مثل من دوست داشته باشد آن موضوع را بشنود یا بخواند. علاقه مندی مخاطبم شاید در صدر دلایل قرار بگیرد چرا که همیشه این مشتری شماست که تعیین می کند چه چیزی را می خواهد و چه چیزی را نمی خواهد . مشتری شماست که باعث رونق یا کسادی کار شما می شود. در بسیاری از بحران های مالی و اقتصادی متوجه می شویم زمانی که همه از وضعیت گله و شکایت دارند عده ای بدون سر و صدا در حال پیشرفت هستند چرا؟ چون آنها نیازهای اساسی مخاطب خود را درک کرده اند و آن نیاز ها و علایق مخاطب را پوشش می دهند.

انتخاب موضوع صحبت

سومین عامل در انتخاب موضوع میزان اطلاعات ما از موضوع است. اطلاعات ما باید در آن موضوعی که انتخاب می کنیم از اکثریت جمعی که می خواهیم برای آنها صحبت کنیم بیشتر باشد .چرا که اطلاعات ما اگر کمتر از جمع باشد مخاطب ما علاقه ای به شنیدنصحبت ها ما نخواهد داشت. در جمع آوری اطلاعات سعی کنیم به منابع صحیحی اتکا کنیم و از گفتن در تلگرام خوانده ام یا دانشمندان ژاپنی گفته اند خودداری کنیم و منابع علمی برای صحبت های خود داشته باشیم. اگر نظریه ای را نطرح می کنیم نظرات مختلف در مورد آن نظریه را بدانیم نه اینکه بعد از نوشتن یا در حین سخنرانی کسی به ما بگوید این نظریه در فلان سال رد شده است و ما اطلاعی از این موضوع نداشته باشیم.

انتخاب موضوع صحبت

در جایی که این سه موضوع بالا اشتراک دارند می شود موضوع انتخابی ما برای نوشتن و صحبت کردن. دقت کنیم که برای پیدا کردن موضوع خود باید وقت بگذاریم و در مورد آن تحقیق کنیم تا مخاطب ما بتواند در خواندن مطلب ما یا شنیدن آن مطلب یک نکته جدید یاد بگیرد یا اینکه موضوعی را که از قبل می داند با دیدگاهی جدید با آن مواجه شود.

صفحه کتاب هفت و نیم گام تا سخنرانی

معتقد هستم در تمام مراحل زندگی، اولین قدم و مهمترین قدم در موفقیت آن مراحل، داشتن فن بیان است.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =