بازاریابی مستقیم چیست و انواع بازاریابی مستقیم

بازاریابی مستقیم و کاربرد آن

در این مقاله سعی کردم در فهم و کاربرد بازاریابی مستقیم یا همان فروش مستقیم به شما کمک کنم تابا هم یاد بگیریم که بازاریابی مستقیم چیست ، اگر کسب و کار کوچکی دارید، این مقاله را هرگز از دست ندهید و با من همراه باشید

تعریف بازاریابی مستقیم چیست؟

بازاریابی مستقیم یا فروش مستقیم ( Direct Marketing ) همانطور که از اسمش پیداست، نوعی از انواع بازاریابیست که شما به عنوان فروشنده یا بازاریاب، واسطه ها را حذف می کنید و فقط با خود مشتری در ارتباط هستید. این نوع بازاریابی و فروش بسیار پر سود و زود بازده می باشد. به طوری که اگر شما کالای خود را بخواهید با واسطه ها به فروش برسانید، مجبور هستید به واسطه ها قیمت کالا را پایین تر بدهید. اما اگر درست بازاریابی را انجام دهید، می توانید برای مشتری ها مقداری ارزان تر و سود زیادی را کسب کنید.

 بازاریابی مستقیم چیست :  ، بیشتر متعلق به سیستم های قدیمی تر است و جزو سیستم های پرطرفدار در ایران محسوب می شود بصورتی که فروشنده مستقیما و به صورت حضوری با خریدار قرار ملاقات می گذارد و شرایط را بصورت مستقیم و چانه زنی با هم نهایی سازی می کنند . در این نوع فروش فروشنده تعیین کننده میزان فروش هر شرکتی می باشد. در زمانهایی که فروشنده حضور نداشته باشد عملا فروش شرکت هم تعطیل شده و شرکت هیچگونه فروشی ندارد . این مدل فروش در شرکت های ایرانی بسیار متداول بوده وقطعا از نظر تاثیرگذاری بهترین روش فروش می باشد اما در شرایط خاص بسیار ضربه پذیر می باشد و درصورت کم کاری فروشنده شرکت عملا بصورت مستقیم ضرر می کند.

بازاریابی مستقیم با فروش عجین شده است و خیلی وقتها به نام فروش مستقیم هم خوانده می شود چرا که این مدل بازاریابی عملا مرز خاصی با فروش ندارد و به هم پیوسته هستند.
در این مدل بازاریابی فروشنده تمهیداتی را به کار می برد تا بتواند با مشتری خود به صورت مستقیم دیدار داشته باشد و مراحل اصلی مذاکره معمولا بصورت حضوری انجام می شود.
تمهیداتی که در این مدل بازاریابی معمولا مورد استفاده قرار می گیرد بسیار متنوع می باشد ممکن است از تماس تلفنی ،پیامک و یا ایمیل و یا تبلیغات تلویزیونی یا گسترده استفاده شود تا به یک لیست مشتریان هدف برسند.
شرکت ها معمولا لیستی از مشتریان احتمالی خود آماده می کنند که این لیست معمولا در تحقیقات بازاریابی ( و گاهی از طریق خرید این لیست) تهیه می گردد و این لیست در اختیار فروشنده قرار می گیرد . فرشنده با تماس با این مشتری ها سعی در برقراری ارتباط و فروش به مشتریان احتمالی را دارد.
از نظر میزان موفقیت هم نسبت به سایر مدل های بازاریابی مدل موفق تری را شاهد خواهیم بود چرا که مذاکرات حضوری معمولا مثمر ثمرتر هستند.

قدمت این مدل بازاریابی شاید به قدمت کسب و کار می رسد چرا که در این مدل فروشنده با تبلیغ محصول مشخص خود سعی در آشنایی مشتریان با این محصول و فروش آن را دارد . شاید از اولین معاملات پایاپای انسانها این مدل بازاریابی ویا تبلیغ برای فروش و معاوضه محصول رایج بوده است.

تاحالا برای شما هم پیش آمده؟

برای نمونه این مدل بازاریابی شاید برای شما زیاد پیش آمده باشد پیامکی با مضمون کاشت طبیعی مو ، ایمپلنت دندان
و یا تحصیل خارج از کشور در این هفته ها دریافت کرده باشید اگر برای شما این پیامک ها ارسال شده است شما هدف بازاریابی مستقیم قرار گرفته اید.
آیا تا به حال با شما تماس تلفنی برقرار شده و پشت خط یک خانم که از روی یک متن بی روح رو خوانی کند و بخواهد به شما دستگاه تصفیه آب یا کپسول آتشنشانی بفروشد، اینها فقط گوشه هایی از مدل بازاریابی مستقیم هستند .
البته با پیشرفت تکنولوژی برای هر یک از این مدل های بازاریابی اسم های تخصصی تر گذاشته شده که زیرشاخه ها یا فرزندان همین بازاریابی مستقیم هستند.

کاربرد بازاریابی مستقیم

این نوع بازاریابی و فروش روشی فوق العاده برای افزایش فروش و کسب سود زیاد از فروش محصولات است. اگر شرکت یا کسب و کار کوچکی دارید و سعی دارید سریع به درآمد و بازدهی برسید روی این نوع بازاریابی و فروش تمرکز زیاد کنید. این روش مناسب کسب و کارهای کوچک است. فراموش نکنید فروشتان را همراه با پیشنهادهای خوب و رد نشدنی به علاقه مندان ارائه دهید.

تفاوت بازاریابی مستقیم و غیر مستقیم:

در این مدل بازاریابی به مشتری مستقیما گفته می شود که محصول خاص با شرایط خاصی را تهیه کند اما زمانی هدف ما از یک تبلیغ آگاهی رساندن و بالابردن فرهنگ مصرف کالایی هست و در نهایت فقط اسم برند آورده می شود مثلا بخواهیم فرهنگ مصرف شیر را بالا ببریم یا استفاده از روغن های بدون پالم را نهادینه کنیم در این صورت تمرکز تبلیغات و بازاریابی به سمت فواید استفاده از محصولات با این خصوصیت می رود.

یک مثالی بزنیم!

زمانی که از فروش مستقیم یا بازاریابی مستقیم  چیست ، صحبت می کنیم منظورمان نوعی از بازاریابی است که شما مشتری تان را می بینید و کاملا شناخت از آنها دارید. به عنوان مثال فرض کنید شما در یک همایشی شرکت کرده ایم و اسپانسر شده ایم که تمامی این شرکت کنندگان مدیران سایت هستند، و از این طریق می توانید به شخص خود مدیران کاتالوگ ها یا کارت ویزیت بدهیم، این نوع بازاریابی بازاریابی مستقیم است و باید این گونه معنی بازاریابی مستقیم را فهمید

رشد صعودی و نزولی در  روش های بازاریابی و فروش مستقیم

بعضی از روش ها واقعا روز به روز قدیمی تر میشوند و دیگر اصلا استفاده نمی شود، مثلا فرض کنید چه کسی دیگر به ایمیل ها یا نامه های دم در خانه ها اعتمادی می کند ؟ این روش جای خود را امروزه به بازاریابی ایمیلی داده است. به این صورت که مخاطب از طریق یک مقاله از سایت شما خوشش می آید و در صورت تمایل به دریافت ایمیل،  ایمیل خودش را ثبت می کند و منتظر ایمیل های شما می شود.

نحوه ارتباط با مشتریان در فرآیند بازاریابی مستفیم یا فروش مستقیم

نحوه ارتباط با مشتری و اجرای این نوع بازاریابی و فروش راه های زیادی دارد و مدام در حال افزایش تعداد آنهاست. اما رایج ترین آنها عبارتند از :

  1. ارسال پستی
  2. ارسال ایمیلی
  3. فروش رو در رو
  4. فروش از طریق وبسایت
  5. اس ام اس
  6. فکس

چند مثال از بازاریابی و فروش مستقیم

  • ارسال کاتالوگ از طریق پست یا پیک
  • ارسال پیامک حاوی فرآیند بازاریابی به صورت منطقه ای یا دسته بندی شده
  • ارسال کمپین بازاریابی و فروش از طریق ایمیل های جمع آوری شده از وب سایت

راستی اینستای منو رنبال کردید؟ اگر سوالی دارید در صفحه ” از من بپرسید ” سوالات خود را بپرسید، سعی می کنم کمتر از ۲۴ ساعت ، سوال شما رو پاسخ بدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *