بازار هدف چیست؟ چگونه بازار هدف کسب و کار خودمان را پیدا کنیم؟

بازار هدف چیست

در این مقاله سعی دارم بگویم که بازار هدف چیست و با کمک هم و با همراه بودن با من انواع بازار هدف ها را بشناسیم و چند مثال از بازار هدف برای درک بهتر این موضوع پیدا کنیم و تقریباً مقاله جامعی رو در اختیار شما قرار دهم.

بازار هدف چیست؟

به قسمتی از بازار گفته می شود که ما قصد داریم به عنوان یک فروشنده به آنها محصولات یا کالا یا خدمات مان را  به آنها بفروشیم. اکثر شرکت ها و کسب و کارها به خاطر اینکه بازار هدف خوبی برای کسب و کارشان مشخص نکرده‌اند درآمد خوبی ندارند و مدام از این قضیه شکایت می‌کنند و حتی دیده شده که خیلی از کسب و کارها به خاطر انتخاب نادرست آن کسب و کارشان به ورشکستگی کامل می رسند.

پس در اینجا به اهمیت این مورد پرداختیم و دریافتیم که چه قدر برای شروع یک کسب و کار و درآمد حاصل از فروش کالا یا خدمات مان ضروری و مهم است. شاید نیاز باشد که اگر بازار هدفمان را نمی‌توانیم کشف کنیم این کار را به بازاریابان حرفه ای واگذار کنیم

۲ مثال از بازار های رایج

حتما با تعریف بالا سوال های زیادی در ذهن شما ایجاد شده اما بگذارید چند تا مثال در مورد بازار هدف برای شما بزنم که به صورت کامل متوجه آن شوید.

فرض کنید ما کسب و کاری داریم که در زمینه آموزش سخنرانی و فن بیان است شاید این کار عاقلانه به نظر نرسد که ما هم مانند اکثر افراد و سخنران های حرفه ای که سالهاست در این زمینه فعالیت می‌کنند وارد رقابت شویم. شاید ما را حذف کنند و رشد در در کنار این افراد و کسب و کارها بسیار سخت و طاقت فرسا باشد اما اگر کمی فکر کنیم می‌توانیم خودمان را از آن کسب و کار ها جدا کنیم. مثلاً آموزش سخنرانی و فن بیان را برای تمام مردم به کار نبریم و تمام تمرکزمان روی سازمانهای اداری باشد که نیاز زیادی به ترفیع سمت و حضور حرفه ای ای در اجتماع و سخنرانی ها دارند ارائه دهیم.

یا مثلا می توانیم محصولی برای قشر خاصی از مردم تهیه کنیم یا ارائه بدهیم به عنوان مثال خودکارهای تهیه کنیم چه از لحاظ قیمتی بالا است و بسیار کیفیت بالایی دارد. در این مورد می توانیم فقط به مدیران بالا مرتبه ارائه دهیم.

انواع بازار هدف

تا اینجا بازار هدف چیست را با هم خواندیم و  از اهمیت آن در کسب و کار مطلع شدیم. مثال هایی را باهم مرور کردیم. شاید برای شما سوالی پیش بیاید آن هم این است که آیا کافی است که یک تعریف کلی از بازار هدف که در بالا به آن اشاره کرده‌اید را یاد بگیریم؟ اجازه دهید این مورد را هم توضیح دهم.

احتمالاً به فروشگاه هایی رفتیم که همه کت شلوار می فروشند اما افراد متفاوتی از آنها خرید می کنند چطور ممکن است؟ بازار هدف آنها متفاوت است. یکی از فروشگاه ها کت شلوار هایشان فقط برای افراد زیر ۳۰ سال است اما در کنارش فروشگاه دیگر کت شلوارهایی برای افراد مسن دارد. اگر فروشگاه ها کت و شلوار فروشی اکثر محصولاتشان برای افراد زیر سی سال باشد بازار هدف اصلی آنها افراد زیر ۳۰ سال است اما به این خلاصه نمی‌شود و در کنارش ممکن است محصولاتی برای افراد مسن داشته باشد اما تعداد کم است بازار هدف این محصولات یا بهتر است بگوییم بازار هدف فرعی یا ثانویه آن فروشگاه افراد مسن تر هستند.

بازار هدف اصلی بازاری است که ما تلاش بیشتری برای فروش آنها داریم و بازار هدف فرعی یا ثانویه بازاری است که اهمیت کمتری برای ما دارد.

مشتریان کسب و کار ما کجا هستند؟

با مثال هایی که برایتان زدم و با پاسخ دادن به سوال بازار هدف چیست، احتمالاً ایده هایی در ذهنتان آمده همین الان یک قلم و کاغذ بیاورید و ببینید محصولات ما برای کدام قشر از جامعه مفیدتر است یا اگر قصد داریم محصولی تهیه کنیم اول بازار خودمان را مشخص میکنیم و سپس به تهیه و تولید محصول می پردازیم.

نحوه تبلیغات در بازار هدف کسب و کار مان

اگر بازار هدف را به خوبی شناخته باشید، باید وقت بگذارید و ببینید افرادی که در بازار شما قرار دارند در کجا هستند و چه کار می کنند این اطلاعات را به دست بیاورید و تبلیغات مان را برای مکان هایی که افراد بازار ما قرار دارد شخصی سازی کنید. اگر بیشتر میخواهید بدانید بازاریابی مستقیم را مطالعه کنید

اگر به اصطلاحات فروش و بازاریابی علاقه دارید. پیشنهاد می کنم مقاله آن را در سایت مطالعه کنید. راستی اینستاگرام منو دنبال کردید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *