ترس از سخنرانی در جمع و راه های مقابله با آن

ترس از سخنرانی در جمع و راه های مقابله با آن

ترس از سخنرانی در جمع را با هم بررسی می کنیم و انواع راه های مقابله با آن را برای شما بازگو می کنم.

ترس از سخنرانی در جمع – مکانسیم ترس

زمانی که ذهن ما با یک عامل ناشناخته و غیر قابل پیشبینی رو به رو می شود، در خون ما هرمونی به نام آدرنالین ترشح شده که با جریان خون به تمام نقاط بدن می رود و بدن ما حالت آماده باش به خود می گیرد. اینطوری بدن ما آماده می شود که یک جهش سریع به سمت فرار کند. در این حالت تپش قلب ما بالا میرود، چرا که بدن ما برای فرار احتیاج به سوخت و ساز بالاتری نسبت به حالت معمولی دارد.

بیانی دیگر که در اولین مقالات سایتم منتشر کردم، و چون دسترسی به آن کمی سخت است، مطالب را اینجا بازگو می کنم:

بسیاری از ما زمانی که در مذاکرات دو به دو قرار می گیریم به راختی از پس کار برمی آییم ولی زمانی که از ما میخواهند یک پروژه دانشجویی یا از طرح خودمان در سازمانی دفاع کنیم کافیست به جلوی جمع بیاییم، ناگهان با واکنش ناخودآگاه خودمان روبه رو می شویم این واکنش ها شامل تپش بالای قلب ، عرق سرد روی پیشانی و گشاد شدن مردمک چشم، خشک شدن آب دهان و تمایل بدن به جلو روبه رو می شویم. که این ها واکنش طبیعی بدن برای فرار از موقعیت خطر هستند .

آشنایی با عملکرد ترس

اگر مغز به دو بخش مغز قدیم (خزنده) و مغز جدید (نئوکورتکس) تقسیم بندی کنیم وقتی یک اتفاق در برابر ما رخ می دهد در ابتدا مغز قدیم کار را به مغز جدید و یادگیرنده می سپارد اگر مغز جدید روش حل اتفاق را بلد بود که انجام می دهد وگرنه این کار مجددا به همان بخش قدیم انتقال داده می شود تا مغز قدیم یکی از دو کاری که بلد است را انجام دهد یعنی یا بزند یا در برود که این فرایندها برای سبک شدن بدن و آماده فرار شدن اتفاق می افتند.(البته کارکرد مغز بسیار پیچیده است ولی برای درک همگانی آن بدین شکل ساده سازی صورت گرفته است).

در زمان خطر مغز انسان آدرنالین به خون پمپاژ می کند و گردش خون بالا میرود مردمک چشم گشاد می شود تا دوربین آن قوی تر شود و احساس تعریق و خشکی دهان برای سبک تر شدن بدن برای فرار است. حال که با مکانیزم بدن و مغز آشنا شدیم برای ترس از سخنرانی چکار بکنیم؟

ترس از سخنرانی در جمع  – چرخه ترس

چرخه ترس- ترس از سخنرانی در جمع

تصویر زیر نشان دهنده چرخه ی ترس است که هر چه قدر دیرتر اقدام کنیم، این چرخه مدام قوی تر می شود. همانطور که در عکس می بینید، چرخه ترس از افکار منفی ما نسبت به عامل شناخته نشده شروع می شود و به احساس منفی نسبت به آن عامل می رسد و این فکر و احساس منفی باعث ایجاد رفتار منفی در ما می شود. این چرخه ادامه دار است و اینرفتار منفی فکر ما را نیز منفی تر می کند. باز هم اگر اقدامی صورت نگیرد این چرخه قوی تر می شود و لحظه به لحظه حال ما بدتر و بدتر می شود.

 

مقابله با ترس

 – سوال: آیا شنا کردن بلدید؟

معمولا به دو روش شنا کردن را می آموزیم، در روش اول ابتدا پای خود را در آب می کنیم و پا زدن را آموزش می بینیم، سپس در گوشه استخر که عمق کمی دارد  به ما ایستادن و شناور شدن را آموزش می دهند و آرام آرام ما را با شنا آشنا می کنند.زمانی که یاد گرفتیم خودمان کم کم به عمق های بیشتری برای شنا کردن می رویم.

در روش دوم  به ما می گویند باید دست و پا بزنی تا روی آب بمانی، در حین گفتن همین جملات ما را به آب عمیق می اندازند تا مجبور به دست و پا زدن شویم و اینگونه بسیاری از نفرات شنا کردن را یاد گرفتند.

برای نترسیدن باید یاد بگیریم اقدام کنیم. اگر ترس ما را منقلب کند، عملا چرخه ترس را قوی تر کرده ایم و در نتیجه شرایط را برای خودمان سخت تر. در سخنرانی هم همین روش را در پیش می گیریم، با اینکه ترس داریم اما اقدام می کنیم . حتی سخنرانان بزرگ هم همیشه دچار ترس و استرس قبل از اجرا هستند. اما تفاوت این افراد با افراد معمولی این است که آنها اقدام میکنند. به شما قول می دهم که بعد از چند دقیقه از اجرا این ترس تبدیل به اعتماد به نفس خواهد شد.

هرگز فراموش نکنید که چیزی که مرا نکشد قوی ترم می کند!

این نکات بر گرفته از کتاب هفت و نیم گام تا سخنرانی است.

کتاب هفت و نیم گام برای سخنرانی

راستی در اینستاگرامم پر از ویدیوهای آموزشیه ، می تونین منو دنبال کنید فالو کنید

صفحه کتاب هفت و نیم گام تا سخنرانی

معتقد هستم در تمام مراحل زندگی، اولین قدم و مهمترین قدم در موفقیت آن مراحل، داشتن فن بیان است.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 10 =