تنفس صحیح در سخنرانی

 

در تمرینات صدا سازی و لحن اولین و مهم ترین عامل تنفس صحیح ما می باشد برای سخنرانی ما باید تنفس دیافراگمی ( شکمی ) را بصورت صحیح یاد گرفته و اجرا کنیم. شاید برایتان جالب باشد که همه ما در بدو تولد به این روش تنفس می کنیم ولی به مرور زمان تنفس ما از ناحیه شکمی به سمت قفسه سینه می رود . در این روش تنفس دم ما با بینی است و بازدم از دهان ، دقت کنیم در این روش تنفس شکم ما مثل یک بادکنک باد شده و ما در طول صحبت از این نفس ذره ذره استفاده می کنیم.

کسانی که از این روش تنفس استفاده می کنند معمولا برای ورزش شنا و زیر آبی و همچنین بازی زوو بسیار عالی می توانند کارایی داشته باشند چرا که حجم اکسیژن خوبی را میتوانن ذخیره کنند.

از امروز اگر کودکی را دیدید قسمت شکمش را با دقت برسی کنید متوجه می شوید کودک برای تنفس شکمش بسیار بالا و پایین می رود در حالی که یک فرد بزرگسال سعی می کند نفس خود را کوتاه کند تا زیاد شکمش جابه جا نشود .

تمرین۱

برای انجام بهتر تمرین و تقویت تنفس دیافراگمی سعی کنیم روزی یکی دو بار به مدت ده دقیقه روی کمر دراز کشیده و پاهای خود را جمع کیم بصورتی که کف پا روی زمین باشد، دستمان را روی شکم قرار می دهیم.

و سعی می کنیم دم عمیق با بینی داشته باشیم، ناخودآگاه متوجه می شویم نسبت به همیشهشکم ما بیشتر درگیر تنفس هست پس ما باید این را تقویت کنیم و سعی کنیم هوا را بصورت اغراق آمیز وارد ریه و شکممان کنیم تا حجم شکم برای دریافت هوا بیشتر شود این تمرین یکی از بهترین تمرینات تنفسی هست و نیاز به جای خاصی یا زمان خاصی ندارد کافیست هر شب که به رخت خواب می رویم این تمرین را انجام دهیم این به  ما به عنوان یک سخنران خیلی کمک می کند تا بتوانیم حجم هوای دریافتی در هر تنفس را بیشتر کنیم و این هوا را به خوبی مدیریت کنیم.

البته این تمرین را میتوانیم ایستاده نیز انجام دیم بصورتی که کمر را صاف کرده و به دیوار تکیه بدهیم و از زانو مقداری خم بشویم و مجددا از بینی خود دم را انجام داده ومیتوان برای بهبود این تمرین از شماره استفاده کنیم یعنی با چهار شماره عمل دم را انجام دهیم و سعی کنیم پنج شماره هوا را نگه داریم و با هفت شماره بازدم را انجام دهیم . در تمرینات سعی کنیم هوای ریه را در بازدم تا آنجایی که امکان دارد تخلیه کنیم این کمک می کند ما بیشترین انبساط و انقباض را در ناحیه شکمی داشته باشیم و در حین سخنرانی وقتی درحال بازدم هستیم صدای ما ضعیف نشود .

تمرین ۲

تمرین موثر دیگری که برای افزایش حجم تنفس پیشنهاد می شود تمرین شمارش اعداد است، در این تمرین ما عمل دم را انجام می دهیم و با شمردن اعداد سعی می کنیم بازدم را انجام دهیم بطور مثال از یک که می خواهیم شروع کنیم ابتدا دم و سپس در بازدم عدد یک را می گوییم در مرحله بعد دوباره دم و گفتن عدد یک و دو در حین بازدم و این تمرین را سعی می کنیم تا عدد شانزده ادامه دهیم . شاید در روز های اول به سختی به عدد ده برسیم ولی با تمرین قطعا از عدد شانزده خیلی راحت بالاتر می روید. این تمرین را ما هر وقت که بخواهیم و در هر جایی قابل انجام است و نیازی به وسیله خاصی نیست پس هر زمان که بیکار هستیم و در حال استراحت می توانیم این تمرین را برای سرگرمی و تقویت خودمان استفاده کنیم.

تمرین موثر بعدی تمرین تداوم بازدم است که ما یک کاغذ A5  را به دیوار می گیریم و سعی می کنیم از طریق فوت کردن و بازدم شدید این کاغذ را به دیوار نگه داریم تا نیفتد این تمرین کمک می کند حتی زمانی که مجبوریم خیلی سریع واکنش نشان بدهیم و چیزی را سریع بگوییم بتوانیم سریع تنفس کنیم و خودش یک سرگرمی مفرح است .

تمرین ۳

تمرین دیگری که میتوان پیشنهاد کرد و بسیار مفرح است تمرین باد کردن بادبادک است که ما برای تقویت قدرت تنفس خود یک بادبادک را سه یا چهار بار باد کرده و خالی می کنیم این تمرین باعث می شود ما بتوانیم بازدم قوی تر و در نتیجه تنظیم شدن کلام مان در هنگام بازدم می شود.

باید دقت شود در تمرین های تقویت تنفس ما گاهی ممکن است سر ما گیج برود و این طبیعی است چرا که اکسیژن زیادی نسبت به حالت عادی به مغز ما می رسد و مغز چون به این میزان اکسیژن عادت ندارد و نمیداند چطور از این اکسیژن استفاده کند، بصورت سرگیجه در ما نشان داده می شود ولی به مرور که تمرینات را انجام میدهیم مغز به این اکسیژن عادت می کند و جای نگرانی اصلا نیست.

بعد از انجام تمرینات و نحوه یادگیری چگونگی تنفس صحیح باید یک سری قوائد را در سخنرانی رعایت کنیم . باید پاراگراف های متن سخنرانی را زیاد بزرگ انتخاب نکنیم و جمله ای که می خواهیم هر بار بگوییم تعداد کلمات آن سعی کنیم بیشتر از هشت یا نه کلمه نشود چرا که باین تعداد کلمات ما میتوانیم به خوبی صدای خود را بالا و پایین کنیم و مکث لازم را داشت باشیم ولی اگر کلمات بیشتری را برای جمله انتخاب کنیم ممکن است نفس کم بیاوریم یا چند کلمه آخر را فقط ساده بخوانیم و نتوانیم با بازی با صدای خود مخاطب را مشتاق به شنیدن سخن و کلام خود کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =