درونگرایی بهتر است یا برونگرایی؟

در ابتدا باید بگویم درونگرا بودن یا برونگرا بودن هیچکدام مزیتی بر دیگری ندارد بلکه هرکدام در جاهایی مزیت و در جاهایی معایب خودش را دارد. افراد درونگرا انرژی خود را از درونشان بدست می آورند و افراد برونگرا این انرژی را از محیط و اطرافیان می گیرند.

 

با این تعریف متوجه شدیم افراد درونگرا از تنهایی لذت بیشتری میبرند و زمانی که خسته هستند با خوابیدن و استراحت انرژی خود را دوباره بدست می آورند ولی افراد برونگرا پس از یک کار سخت وطاقت فرسا کافیست به سراغ دوستان و رفقای خود بروند تا انرژی خود را دوباره بدست بیاورند . افراد درونگرا معمولا به خانه و اتاق خود اهمیت زیادی میدهند ترجیح می دهند تا در منزل به خواندن کتاب یا دیدن تلویزیون بگذرانند تا به مهمانی بروند در صورتی که فرد برونگرا خانه را فقط محلی برای خوابیدن میداند وترجیح میدهد همیشه بیرون باشد .

افراد برونگرا در کارهای گروهی مشارکت فعالی دارند و خودشان همیشه پیشگام تشکیل گروه های مختلف هستند.

اگر قرار باشه امشب فرد درونگرا و برونگرا در منزل بمانند فرد درون گرا خوشحال است و خیالش راحت است برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود را می بیند ولی فرد برونگرا ناراحت است که محدود شده است و این احتمال زیاد است که به دوستان و رفقایش زنگ بزند و از آنها دعوت کند تا پیشش بیایند تا از تنهایی در بیاید.

افراد برونگرا زمانی که کاری دارند به شخص مقابل زنگ می زنند و با صحبت کردن خواسته خود را به طرف مقابل انتقال می دهند ولی افراد درونگرا ترجیح میدهند کار خود را بصورت مسیج و پیام به شخص مورد نظر انتقال دهند.

افراد برونگرا همه چیز دان هستند یا به نوعی از تمام علوم مقدار کمی اطلاعات دارند اقیانوسی از اطلاعات را دارند ولی این اقیانوس اطلاعات عمقی ندارد و سطحی است ولی افراد درونگرا معمولا در درشته خود متخصص هستند و میتوان به یک چاه با عمق فراوان مثال زد افراد درونگرا زمانی که میخواهند صحبت میکنند ابتدا فکر می کنند و سپس جواب می دهند ولی افراد برونگرا ابتدا شروع به صحبت می کنند و در حین صحبت ایده های جالبی به ذهنشان می رسد.
افراد برونگرا تعداد دوستان بسیاری دارند و با افراد زیادی رابطه دوستانه دارند ولی عمق رابطه زیاد نیست ولی افراد درونگرا با یک یا دو نفر در ارتباط هستند ولی عمق این رابطه بسیار زیاد و قوی هست. افراد برونگرا معمولا از افراد درونگرا گله مند هستند که چرا به آنها زنگ نمی زنند.

برونگراها معمولا با سرعت زیادی دست به کار می شوند واگر کار نیاز به صرف زمان باشد تا نتیجه آن مشخص شود افراد برونگرا معمولا دست از کار می کشند ولی فرد درونگرا معمولا اول بروشورها و روش انجام کار را پیدا می کند سپس با تمرکزکامل به انجام این کار مبادرت می کند وتا پایان کار و به ثمر نشستن کار منتظر می ماند.
وقتی شیئی را افراددرون گرا گم می کنند باچشم خود دنبال آن می گردنند ولی افراد برونگرا با زبانشان دنبال آن می گردند و بجای اینکه خودشان نگاه کنند مرتب از این و آن می پرسند وسیله مورد نظر را ندیده است.
همانطور که مشاهده کردید برونگرایی و درونگرایی هیچ کدام بر دیگری ارجهیت ندارد و همه ما باید سعی کنیم خودمان را ارتقا دهیم و از سطح رفتار و شبکه سازی برونگرایی ، توجه و تمرکز درون گرایی در خودمان تقویت کنیم. چرا که استفاده و تقویت نقاط قوت هر شخصیت به ما کمک می کند از معایب شخصیت خودمان فاصله بگیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 7 =