راهنمای سخنرانی و فن بیان همراه با ۸ گام تا سخنرانی

راهنمای سخنرانی و فن بیان همراه با ۸ گام تا سخنرانی

مطلب جامعی با عنوان راهنمای سخنرانی و فن بیان آماده کرده ام که قطعا با خواند آن قادر خواهید بود یک کلاس یا یک همایش برگزار کنید، همچنین تجربه هایی که داشتم را برایتان آورده ام که حاصل چند سال سخنرانی ام است.

گام اول راهنمای سخنرانی و فن بیان : شروع کنید

از جمع های کوچک شروع کنید وسعی کنید آن را انجام بدهید.گاهی اوقات نیاز است برای نفرات کمتری صحبت کنید ، اینطوری مخاطبان شما راحت تر با شما ارتباط می گیرند تا نفرات بیشتر. چرا که که حضار راحت می توانند سوال بپرسند و شما هم راحت تر می توانید به سوالات آنها پاسخ بدهید.اما در جمع های بزرگ کار کمی دشوار است، آنجا مجبور هستید که سوالات را پاسخ ندهید، دردسر چک کردن میکروفن ، چک کردن سیستم صوتی سالن، ویدیو پروژکتور هم مورد هایی استکه باید برای جمع های بزرگ چک کنید.اگر میخواهید هنر کنید. پس حتی اگر شده برای ۱۰ نفر کلاسی ترتیب دهید و صحبت کنید.

 

گام دوم راهنمای سخنرانی و فن بیان :مقابله با ترس از سخنرانی

مکانیسم ترس به گونه ای استکه هرچقدر شما آن کار را به بعد موکول کنید و تعلل کنید، این احساس استرس و ترس مدام بزرگتر می شود. بخاطر همین است که می گویند اگر از شرایطی ترسیدی سعی کن همان موقع انجامش دهی. در سخنرانی هم همین قضیه است. باور کنید حتی سخنرانان بزرگ هم قبل از اجراشون استرس و ترس دارند ولی تفاوتش اینجاست که آنها کارها را عقب نمی انداززند. همیشه چک کردن شرایط سخنرانی، مثل چک کردن اسلاید ها و بررسی مخاطبان و بررسی سالن برگزاری ، کمی از استرس و شرایط تزس شما میکاهد. پس به قول یکی از اساتیدم، محمود معظمی،” نمی گویم نترس، بترس ولی اقدام کن ” باور کن بعد از چند دقیقه بعد از اجرا ترس جای خودش رو به اعتماد به نفس می دهد.

گام سوم راهنمای سخنرانی و فن بیان : ارتباط موثر با مخاطب

برای اینکه تاثیر گذاری بیشتری روی مخاطبانمان داشته باشیم، باید مخاطتبانمان را بشناسیم، از کجا آمده اند، چقدر هزینه پرداخت کرده اند، یا اصلا هزینه ای پرداخت کرده اند یا نه، چه میزان سوادی دارند، و اطلاعاتی امثال اینها. یادم هست که مهدی صادقلو یکی دیگر از دوستان و اساتیدم، برای جمعی از خلبانان و تکنسین های پرواز باید سخنرانی می کرد، آنها سخنران را نمی شناختند، ولی یک حرکت جالبی که مهدی صادقلو انجام داد این بود که با لباس خلبانی بروی سن رفت و شروع به سخنرانی کرد. نتیجه عالی بود، حضار با این که نمی شناختند، اما خیلی خوب ارتباط گرفته بودند. برای جمع های کوچک شاید نشه از این تکنیک استفاده کرد، اما حداقل می توان از یخ شکنی استفاده کنید.

راهنمای سخنرانی و فن بیان : تکنیک های سخنرانی

یکی از تکنیک هایی که می تواینم برای جذاب کردن سخنرانی مان استفلاده کنیم، تکنیک طوفان فکری هست. اگر بخواهیم این روش را استفاده کنیم، یک سوال را انتخاب می کنیم و سعی می کنیم از تمام حضار بخواهیم که نظرات خودشان را بگویند، این تکنیک را می توانید در کارهای عملی و رسیدن به یک نتیجه عالی استفاده کنید. شاید اولش کسی نتواند ایده ای دهد اما بعد از چند بار پاسخ دادن ،ذهن آزاد می شود و ایده های نابی از آب در می آید.

گام پنجم راهنمای سخنرانی و فن بیان : تقویت دایره واژگان

برای تقویت دایره واژگانتان می توانید از تمرین تندگویی، تمرین دو گویی و سه گویی و همچنین تمرین بسط دادن استفاده کنید.در توضیح تمرین تندگویی باید بگویم که یک جسم را انتخاب کنید، و سعی کنید به صورت تند تند و با سرعت درباره آن شیء یا جسم به مدت ۳ دقیقه صحبت کنید. احتمالا بارهای اول سرعت گفتارتان پایین می آید، و کمی مکث می کنید، اما این تمرین به صورت مداوم باعث خواهد شد که بدون فکر کردن، مغزمان از کلمات بیشتری استفاده کند. البته ممکن است کمی چرت و پرت هم بگوییم. اصلا عیبی ندارد همان طورکه گفتم فقط هدف آن است که بدون فکر کردن کلمات به دهان شما بیایند. به مرور زمان گفتار شما عالی خواهد شد. پیشنهاد می کنم حتما مقاله تمرینات فن بیان را در سایت مطالعه کنید

گام ششم راهنمای سخنرانی و فن بیان : تقویت لحن سخنران

روی تکنیک های صدا سازی کار کنید. یک سخنران خوب باید از دیافراگم تنفس کند.شاید مجبور باشیم برای یک کلاس ۴ تا ۱۰ ساعت صحبت مداوم کنیم. اکثر سخنران ها صدایشان میگیرد. با تکنیک های صداسازی صدایتان آماده می شود که چند ساعت بی وقفه بدون خستگی صحبت کنید.

گام هفتم راهنمای سخنرانی و فن بیان : مدیریت جلسه و سوالات

ابتدا از مخاطب تشکر کنید، و از آن بخواهید که سوالش را بلند و واضح بیان کند، اگر هم در سالن هست، میکروفن در اختیار آن شخص قرار دهید، اگر هم میکروفن نیست از او بخواهید یک بار دیگر سوال خودش را مطرح کند تا کسانی که حواسشان نبوده هم سوال را بشنوند.
چند وقت پیش در کارگاهی شرکت کردم که مربوط به مبحث مذاکره بود و استاد دوره از هرکس که سؤالی داشت در ابتدا شغلش را میپرسید و در پاسخ به مخاطب مثالی از کار خود مخاطبی که سؤال کرده بود می زد و بدین ترتیب موضوع برای مخاطب خیلی بهتر مشخص می شد؛ چرا که مثال از کار خودش بود و کاری که خود مخاطب کاملا از آن اطلاع داشت.

گام هشتم راهنمای سخنرانی و فن بیان : فروش

حتما اگر سخنران یا مدرس هستید، باید فروشنده خوبی هم باشید که بتوانید در همایش و کارگاه های رایگان یا غیر رایگان، محصولات یا دوره های خودتان را بفروشید. این کار باعث خواهد شد که درآمد ما از یک سخنرانی بیشتر شود، و اگرهم همایش یا کارگاه رایگان هست، مخارج برگزاری همایش و کارگاه را پوشش بدهد.

مقاله تکنیک های سریع فروش حرفه ای را مطالعه کنید.

صفحه کتاب هفت و نیم گام تا سخنرانی

معتقد هستم در تمام مراحل زندگی، اولین قدم و مهمترین قدم در موفقیت آن مراحل، داشتن فن بیان است.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 13 =