روانشناسی فروش

روانشناسی فروش

فروش چیست ؟

به قراردادی که در قبال آن کالا یا خدماتی از طرف شخص فروشنده به خریدار تحویل گیرد و در مقابل آن خریدار به فروشنده وجه پرداخت کند فروش می گوییم.

توجه کنیم که معامله ای یا قراردادی که در آن وجهی جابه جا نشود از نظر ما فروش نیست و فقط معامله کالا به کالا هست . در باور های فروش زمانی که من احساس کنم جنس من کم گردش باشد و جنس مشتری من پرگردش تر باشد حاضر به معاوضه کالا به کالا می شوم پس یک فروشنده قوی جنس خودش را می فروشد و کالا یا خدماتی  که لازم دارد را می خرد.

فروشنده کیست؟

کسی که با استفاده از توانایی ها و تکنیک هایی که یاد گرفته محصول که شامل کالا یا خدمات می شود را به خریدار می فروشد.

دقت کنیم وقتی کسی خودش از ما محصولی را می خرد ما فروشنده نیستیم بلکه فقط واسطه ای بودیم تا محصول را تحویل مشتری داده ایم ، برای روشن تر شدن قضیه یک مثال بزنم: آیا کارمند پمپ بنزین یک فروشنده است یا صرفا کسی است که ما محصول او را خودمان به دلیل نیازمان از او خریدیم یا نانوایی ها ؟

همیشه باید بدانیم که فروشنده ها باید اعتقاداتی داشته باشند تا بتوانند موفق شوند ، یکی از اولین باور ها ،باور به توانایی خودشان است. بارو به اینکه یک فرد موفق هستند. فروشندگان موفق معمولا غاداتی دارند که به آنها کمک می کند نسبت به سایرین متمایز باشند .اولین عادت داشتند لیست مشتریان و اهداف است . فروشنده موفق دقیقا برنامه ریزی کرده که به چه کسی و در چه زمانی بفروشد . در صورتی که فروشندگان معمولی می گویند برویم ببینیم کی از ما خرید می کند !!

فروشندگان موفق معمولا دفترچه سحرآمیزی دارند!! بله فکر کردید اونها همین طوری موفق می شوند ؟ اگر این دفترچه نبود که اونها هم مثل سایر فروشندگان معمولی بودند. به نظرتان در این دفترچه چه چیزی نوشته شده است؟ 

به نظرتان توی دفترچه چه چیز شگفت انگیزی هست که این فروشندگان رو متمایز می کند؟

همه ما به عنوان یک فروشنده باید یک دفترچه یاداشت به همراه خود داشته باشیم و نکات مهم کاری ، قول و قرار ها و تعهدات مان و شماره های مشتریان خاص تاریخ تولد مشتری ها و هر اطلاعاتی که به ما کمک می کند یک فروش موفق بیشتر داشته باشیم را در آن بنویسیم. شاید از نظر شما خیلی ساده می آید ولی دقیقا رعایت یک سری چهارچوب های ساده در فروش است که فروشندگان موفق رو از فروشندگان معمولی متمایز می کند.

آخرین کتابی که در حوزه کاری خود مطالعه کردید چه بوده؟

همه ما به عنوان فروشنده باید به صورت روزانه مطالعاتی در مورد حوزه تخصصی کارمان داشته باشیم ، اگر زیاد اهل مطالعه نیستید در رشته های مختلف بسیاری از کتاب ها بصورت صوتی در آمده و شما می توانید در فاصله رسیدن به محل کار و بازگشت از این کتابها و فایل های صوتی استفاده کنید.

همه ما میدانیم که سرعت پیشرفت علم بسیار زیاد است و اگر ما امروز بهترین حوزه خود هستیم ولی مطالعه برای بهبود فردی خود را کنار گذاشته باشیم باید هر روز منتظر از دست دادن موقعیت خود به عنوان بهترین باشیم. چرا که قطعا امروزی که ما از مطالعه را کنار گذاشتیم افرادی هستند که به صورت شبانه روز به دنبال پیشرفت هستند و با تلاش شبانه روزی به دنبال مسیر طی شده ما می آیند.

آیا بهترین های حوزه خود را می شناسید؟

فروشندگان موفق همیشه الگویی برای پیشرفت خود در نظر می گیرند و همیشه این اصل را که شاید یک راه بار اول که میروی سخت باشد ولی اگر شما مشاور و هدفی داشته باشی قطعا می توانید بهترین و سریع ترین مسیر را برای رسیدن به خواسته خودتان انتخاب کنید.

اگر فروشنده هستید بهترین فروشنده کشور در حوزه شما کیست؟ در دنیا چی ؟ آیا الگویی برای پیشرفت خود در نظر گرفته اید؟

به شما پیشنهاد می کنم ابتدا بهترین فروشنده شرکتتان باشید و بعد از آن بهترین شدن در شهرتان باشید و سپس در منطقه جغرافیایی و در نهایت جزو چهره های موفق کشوری بشوید.

بله راهی سخت است ولی هر راهی سختی ها و لذت های خودش را دارد و این ما هستیم که از نتیجه های آن لذت می بریم و منتفع می شویم.

در مقاله های بعدی به تکنیک های سریع فروش کالا یا خدمات توسط فروشنده می پردازیم

 

صفحه کتاب هفت و نیم گام تا سخنرانی

معتقد هستم در تمام مراحل زندگی، اولین قدم و مهمترین قدم در موفقیت آن مراحل، داشتن فن بیان است.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =