زبان بدن / نحوه دست دادن

زبان بدن یا تن گفت به رفتار غیر کلامی مرا برای ارتباط بیشتر و موثرتر می گویند که ما از تمام وجود خود استفاده می کنیم تا ادراک و فهم مخاطب ما از یک مسئله شبیه خودمان بشود . به عبارت ساده زمانی که ما می خواهیم صحبتی کنیم بصورت ناخودآگاه از سایر اندام ما حرکاتی صورت میگیرد که به کمک زبان ما می آیند تا مطلب را بطور کامل به مخاطبمان انتقال دهیم ، در فرهنگ های مختلف زبان بدن اشتراکات و اختلاف هایی دارد ولی میتوان گفت بیش از ۷۰% حرکت ها و معانی مشترک هستند به همین دلیل است که ما اگر به کشور غریبه ای هم سفر کنیم باز با ایما و اشاره می توانیم خواسته خود را برسانیم و شخص مقابل متوجه خواسته ما شود. در این مقاله به دوقسمت ایستادن و دست دادن می پردازیم که در تمامی فرهنگ ها مشترک است.

دست دادن

در فرهنگ های مختلف رسم هست که پس از سلام کردن برای ایجاد نزدیکی بیشتر طرفین به همدیگر دست می دهند که این نیز آداب مخصوص خود را دارد که در ادامه به گوشه ای از این آداب می پردازیم.

برای دست دادن ابتدا باید مقام بالاتر دست خود را دراز کند ( البته این برای دیدار های رسمی هست چرا که در حالت دوستانه این آداب اغلب رعایت نمی شود) همانطور که در شکل بالا ملاحظه می فرمایید دست در ابتدا مشت و سپس باز شده و در دست مخاطب قفل می شود . این قفل شدن بصورتی است که فرض کنید می خواهید دستگیره یخچال را بگیرید با همان قدرت و شدت نه بیشتر نه کمتر. سعی کنید دست تا حدودی از آرنج خم شود تا نزدیکتر به طرف مقابل بایستید و اگر برایتان امکان داشت انگشت اشاره را بهروی نبض شخص مقابل برسانید این کمک می کند نبض شما و شخص مقابل نزدیکتر به هم شود و در آن لحظه احساس مثبت بیشتری ایجاد شود در هنگام دست دادن تماس چشمی باید بصورت مستقیم باشد  در فرهنگ ما ایرانی ها معمولا خانم ها با آقایان دست نمی دهند

ولی در جوامع غربی این امری بدیهی است و تمام آداب به همان صورت است . اگر شما دستتان را به سمت خانم دراز کردید و او نخواست دست بدهد باید چکار کند؟ اگر خانم کیف یا وسائلی در دست داشته باشد و نخواهد دست بدهد باید دست خود از مچ را بچرخاند تا کیف یا وسائل خود را بصورت خودکار بصورت گاردی در مقابل طرف مقابل در آید این علامتی بین المللی هست برای خانم هایی که تمایلی به دست دادن ندارند. باید دقت شود در برخورد اولیه و سلام کردن به خانم ها به هیچ عنوان نباید خانم را برسی و اسکن کرد چرا که خانم ها خیلی سریع اعتماد خودشان را نسبت به  ما ازدست می دهند و عملا ما از همان اول در مذاکره شکست خورده هستیم. بعضی وقت ها مشاهده شده بعضی افراد دودستی دست می دهند

این روش دست دادن برای احساس صمیمیت بیشتر با طرف مقابل است که می خواهد گرمای دست طرف مقابل را حس کرده و نشان از آماده همکاری دارد.

اما یک روش دست دادن هست که مخصوص رئیس جمهور آمریکا آقای ترامپ هست.

ترامپ عادت دارد که دست طرف مقابل را به سمت خود کشیده و مقداری فشار دهد و دست را می چرخاند و یک ضربه پشت دست طرف مقابل می زند ایشان با این حرکت می خواهد به ناخودآگاه طرف مقابل نفوذ کرده و قدرت خود را دیکته کند. شاید بپرسید چطور؟ در کودکی همه ما زمانی که بیرون می رفتیم والدین ما دست ما را می گرفتند و زمانی که برخلاف میل آنها میخواستیم به مسیر دیگری قدم بگذاریم دست ما را محمتر می گرفتند و فشار میدادند که ما متوجه قدرت بیشتر آنها بشویم و اگر ادامه می دادیم تنبیهی در ادامه داشتیم که یکی از آنها زدن پشت دست بود ترامپ با روانشناسی قوی سعی در تسخیر ذهن طرف مقابل پیش از شروع مذاکره رادارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + دو =