زبان بدن چیست؟ بررسی زبان بدن در روانشناسی

زبان بدن چیست

زبان بدن چیست؟

زبان بدن نوعی ارتباط غیر کلامی است که فرد بدون صحبت کردن می تواند مفهوم و ارتباط بین خود و مخاطبان خود برقرار کند.

زبان بدن ایستادن

پاهایتان را به عرض لگنتان باز کنید. سعی کنید صاف بایستید. شانه ها را کمی به سمت عقب و و حس کنید بدنتان از بالا دارد کشیده می شود.ولی در عین حال راحت بایستید. سر به صورت افقی کامل، در این حالت سعی کنید دستانتان را در جیب نگذارید. اینطور مخاطب حس میکند دارید چیزی را از ایشان پنهان می کنید.

زبان بدن نشستن

به صندلی یا مبل تکیه دهید و صاف بنشینید و همانطور که در بالا اشاره کردم بازهم راحت بنشینید و سعی کنید خشک نباشید. اگر سر جلسه مذاکره نشسته اید از ساعت استفاده کنید این حالتی است که نشان می دهد شما فرد پر مشغله و وقت شناسی هستید. نکته ای که باید بدانید این است که حتما روی مهارت گوس دادن خود کار کنید. چهار چشمی حواستان به صحبت های طرف مقابل باشد. این نکته هم که غیر قابل انکار هست که شما اگر بخواهیم حرفه ای به چشم بیاییم حتما روی ظاهر خود کار کنید. موهای مرتب. ریش و سبیل مرتب. لباس مناسب مذاکره.

زبان بدن دست دادن

زبان بدن دست ها دنیای بزرگی دارد که در این مقاله نمی گنجد که با هم بررسی کنیم. اما برای شروع کافیست فقط حتی اگر در بدترین و بی حوصله ترین حالت خود هم بودید، دست ماهی مرده ندهید و محکم و آرام دست بدهید. در مطالب آینده در مورد زبان بدن دست ها بیستر توضیح خواهم داد.

بیشتر در مورد زبان بدن دست دادن

در فرهنگ های مختلف رسم هست که پس از سلام کردن برای ایجاد نزدیکی بیشتر طرفین به همدیگر دست می دهند که این نیز آداب مخصوص خود را دارد که در ادامه به گوشه ای از این آداب می پردازیم.

برای دست دادن ابتدا باید مقام بالاتر دست خود را دراز کند ( البته این برای دیدار های رسمی هست چرا که در حالت دوستانه این آداب اغلب رعایت نمی شود) همانطور که در شکل بالا ملاحظه می فرمایید دست در ابتدا مشت و سپس باز شده و در دست مخاطب قفل می شود . این قفل شدن بصورتی است که فرض کنید می خواهید دستگیره یخچال را بگیرید با همان قدرت و شدت نه بیشتر نه کمتر. سعی کنید دست تا حدودی از آرنج خم شود تا نزدیکتر به طرف مقابل بایستید و اگر برایتان امکان داشت انگشت اشاره را بهروی نبض شخص مقابل برسانید این کمک می کند نبض شما و شخص مقابل نزدیکتر به هم شود و در آن لحظه احساس مثبت بیشتری ایجاد شود در هنگام دست دادن تماس چشمی باید بصورت مستقیم باشد  در فرهنگ ما ایرانی ها معمولا خانم ها با آقایان دست نمی دهند

زبان بدن ظریف در دست دادن به خانم ها

ولی در جوامع غربی این امری بدیهی است و تمام آداب به همان صورت است . اگر شما دستتان را به سمت خانم دراز کردید و او نخواست دست بدهد باید چکار کند؟ اگر خانم کیف یا وسائلی در دست داشته باشد و نخواهد دست بدهد باید دست خود از مچ را بچرخاند تا کیف یا وسائل خود را بصورت خودکار بصورت گاردی در مقابل طرف مقابل در آید این علامتی بین المللی هست برای خانم هایی که تمایلی به دست دادن ندارند. باید دقت شود در برخورد اولیه و سلام کردن به خانم ها به هیچ عنوان نباید خانم را برسی و اسکن کرد چرا که خانم ها خیلی سریع اعتماد خودشان را نسبت به  ما ازدست می دهند و عملا ما از همان اول در مذاکره شکست خورده هستیم. بعضی وقت ها مشاهده شده بعضی افراد دودستی دست می دهندزبان بدن دست دادن

این روش دست دادن برای احساس صمیمیت بیشتر با طرف مقابل است که می خواهد گرمای دست طرف مقابل را حس کرده و نشان از آماده همکاری دارد.

اما یک روش دست دادن هست که مخصوص رئیس جمهور آمریکا آقای ترامپ هست.

زبان بدن دست دادن

ترامپ عادت دارد که دست طرف مقابل را به سمت خود کشیده و مقداری فشار دهد و دست را می چرخاند و یک ضربه پشت دست طرف مقابل می زند ایشان با این حرکت می خواهد به ناخودآگاه طرف مقابل نفوذ کرده و قدرت خود را دیکته کند. شاید بپرسید چطور؟ در کودکی همه ما زمانی که بیرون می رفتیم والدین ما دست ما را می گرفتند و زمانی که برخلاف میل آنها میخواستیم به مسیر دیگری قدم بگذاریم دست ما را محمتر می گرفتند و فشار میدادند که ما متوجه قدرت بیشتر آنها بشویم و اگر ادامه می دادیم تنبیهی در ادامه داشتیم که یکی از آنها زدن پشت دست بود ترامپ با روانشناسی قوی سعی در تسخیر ذهن طرف مقابل پیش از شروع مذاکره رادارد.

 

زبان بدن در صحبت کردن

اگر شما فردی هستید که مدام روی سن هستید و جلوی افراد صحبت می کنید، حتما باید زبان بدن قوی ای داشته باشید. سعی کنید برای هر کلمه ای که بیان می کنید با بدن آن را هم نشان دهید.البته مواظب باشید زیاده روی نکنید. چون ممکن است مهر دیوانگی به پیشانی شما بزنند. برای اینکه دچار این معظل نشوید حتما تمرین زیر را دنبال کنید

تمرین تقویت زبان بدن

اگر تازه کار هستید. پیشنهاد میکنم جلوی یک آینه بایستید و سعی کنید هر صحبتی که دارید را جلوی آینه و با دستان افتاده و پاهای به هم چسبیده و محکم کار را شروع کنید و به هیچ وجه دستان و پاهای خودتان را تکان ندهید. این کار باعث میشود که زبان بدن را از ابتدا بدون اشتباه یاد بگیرید و اگر استرسی دلرید روی بدنتان تاثیر نگذارد. در مرحله دوم چند بار که اینکار را انجام دادید و فن بیان تان تقویت شد، و  مطالب مسلط شدید سعی کنید آرام آرام دستان خودتان را بالا بیاورید، طوری که دستانتان بسته باشد. و آرام آرام شروع کنید دستان خود را باز کنید.

انواع زبان بدن در مذاکره های موفق

انسان در تمام مراحل زندگی اش نیاز به مذاکره دارد. و از این موقعیت ها نمی تواند فرار کند. پس بهترین کار این است که مهارت های مذاکره را یاد بگیریم. با مطالعه ادامه مطلب ( ۵ تکنیک زبان بدن در مذاکره تجاری )، قادر خواهید بود اکثر مذاکرات تجاری خود را به بهترین نحو ممکن برگزار کنبد.

 

تکنیک اول زبان بدن در مذاکره : آینه باشید

این بر ما پوشیده نیست که هر کسی در کنار کسی شبیه خودش دوست دارد تعامل بیشتری داشته باشد و حس خیلی خوبی می گیرد. به همین منظور در جلسات مذاکره، برای اینکه ارتباطات قوی تر و موثر تری برقرار کنیم، کافیست در ابندای مذاکره، صندلی ها رو دقیقا رو به روی هم باشد و کاملا در مذاکره رو بروی هم بنشینید. در مرحله دوم، حرکات طرف مذاکره را تقلید کنید. ولی با فاصله ۱۵ -۲۰ ثانیه و سعی کنید تابلو نباشید و خیلی آرام و آهسته اقدام کنید.

 

تکنیک دوم زبان بدن در مذاکره : یادداشت بردارید

قبل از شروع جلسه مذاکره یک دفترچه و خودکار همراه داشته باشید و زمانی که طرف مذاکره رو بروی شما قرار دارد و صحبت می کند، خوب گوش دهید و یادداشت بردارید.این کار باعث می شود که شخص احساس کند صحبت های او برای ما مهم است و دوست ندارد حتی یک جمله از آن را از دست بدهیم.

 

تکنیک سوم زبان بدن در مذاکره : گارد نگیرید

وقتی نوبت به صحبت شما رسید، لطفا دست به سینه نباشید و به اصطلاح گارد نگیرید. با دستان باز صحبت کنید. اجازه دهید طرف مقابل ببیند شما پذیرای صحبت او هستید.

تکنیک چهارم زبان بدن در مذاکره : ارتباط چشمی را قطع نکنید

وقتی شخص برای شما صحبت می کند، سرتان را به نشانه تایید پایین و بالا بیاورید. همچنین حتی اگر نارنجک در کنار شما ترکید ارتباط چشمیتان را قطع نکنید. اینطور حس خیلی بدی به طرف مقابل می دهید و طرف احساس می کند تمایلی به ادامه مذاکره ندارید. اگر مجبور شدید می توانید با عذرخواهی آن را پوشش دهید. اما فقط یک بار

 

تکنیک پنجم زبان بدن در مذاکره : لبخند را فراموش نکنید

در حین مذاکره حتما اگر بررسی کردید سمت مقابل شما احساس نزدیکی به شما می کند، شما گارد نگیرید و با لبخند در حین مذاکره پذیرای او باشید.

 

سخن آخر

البته مهارت مذاکره پیچیدگی خاص خودش را دارد. اما این نماتی که در بالا گفته شد، به شما خیلی کمک خواهد کرد. اما برای اینکه مذاکره حرفه ای داشته باشید، می توانید در کلاس های مهارت های مذاکره و زبان بدن شرکت کنید.

 

راستی ! در اینستاگرام  منو دنبال کردید؟ کتاب چاپی من چطور؟ کتاب هفت و نیم گام تا سخنرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *