چطور خودمان را معرفی کنیم؟

چطور خودمان را معرفی کنیم؟

امروزه  تاثیر اولین برخورد در تمام مرحل زندگی ما از اهمیت زیادی برخوردار است. چرا که تقریبا در تمام موقعیت ها مجبوریم با افراد مختلف ارتباط برقرار کنیم.  احتمالا خود شمایی که دارید این مطلب را مطالعه می کنید چند باری به مصاحبه های کاری رفته اید یا اینکه دوست داشتید با همکاران غریبه سر صحبت را باز کنید اما شاید به هر دلیل آن نتیجه که انتظارش را داشتید، حاصل نشده. این مقاله را تا انتها بخوانید تا مطالب جالبی را در زمینه نحوه معرفی حرفه ای خود بدانید.

اهمیت معرفی حرفه ای

هر چقدر از اهمیت معرفی کردن خود برای دیگران بگویم کم گفتم. چرا که انسان یک موجود ارتباطی است و  همه ی ما نیاز داریم که با دیگران ارتباط برقرار کنیم. به نظر من تنها جایی که نیازی نیست با کسی ارتباط گرفت، دور از جان بستر مرگ و سینه قبرستان است، انجاست که بدون هیچ دغدغه ای آسوده خوابیده اید.  خب حالا که از اهمیت ارتباط در انسان آگاه شدید، این را هم مد نظر داشته باشید که برای اینکه در نظر طرف مقابل به چشم بیاییم و فرد مقابل از ما لذت ببرد و مورد قضاوت مثبت قرار بگیریم، باید در چند ثانیه/دقیقه اول خودمان خوب ارائه دهیم. این به این معناست که ما باید یک معرفی جانانه از خودمان داشته باشیم. در جلسات کاری، جلسات فروش، مذاکره، بستن قرارداد، حتی در زمینه های عمومی مانند خواستگاری، درخواست کردن یک نیاز هم نیاز به معرفی خود داریم و باید از نحوه معرفی حرفه ای خود آگاه باشیم

پرزنت استعدادهای خود

فرض کنید در جلسه مصاحبه کاری رفته اید و با کارشناس مربوطه می خواهید صحبت کنید. خب در اکثر اوقات این سوال در ابتدا هست ” خودتان را معرفی کنید” یا ” تخصص های شما چیه؟ ” تمام! این یعنی ضرورت یادگیری معرفی حرفه ای! کافیست نتوانید خودتان را ارائه دهید. آن فرصت شغلی راحت از دست ما می رود. اینجا باید از استعدادها و توانایی های خود بگوییم که اگر بلد نباشیم همه چیز را از دست می دهیم.

پرزنت همکاری با افراد هم رده

اگر شغل آزاد یا کسب و کاری دارید، حتما به این فکر افتادید که با افراد هم رده شهر خودتان آشنا شوید و بتوانید با فرد مورد نظر ارتباط کاری داشته باشید، از تجربیات او استفاده کنید. اگر معرفی درستی نداشته باشید قطعا با یکی دو بار درخواست کردن از این فرد، احتمال قویدیگر جواب پیام و تماس های شما را نخواهد داد. اگر معرفی درستی داشته باشید و به خوبی احساس نیاز لارتباط گرفتن را به فرد متقابل ایجاد کنید، این اتفاق دیگر رخ نخواهد داد یا حداقل دیرتر خواهد افتاد.

۸۰ درصد شخصیت شما را نشان می دهد

در همه جا اگر بخواهید در مورد چیزی برای دیگری صحبت کنید، دچار قضاوت آن فرد قرار می گیرید، دیگر در زمینه کسب وکار و تجارت و خواستگاری  که این مورد بسیار شدیدتر است و فرد یا افراد تمام سعیشان را می کنند سریعا به شخصیت و خصوصیات اخلاقی شما پی ببرند و معمولا در ۳۰ ثانیه ( البته این زمان در موقعیت های مختلف تفاوت دارد ) قضاوت در مورد شما انجام می شود که قطعا در ارتباطات ما در مراحل بعدی بسیار تاثیر گذار خواهد بود. پس چه بهتر که این ۳۰ ثانیه را به نفع خودمان پیش ببریم!

نحوه پرزنت حرفه ای خودمان

در نحوه پرزنت حرفه ای خود ، فرمول کچا چه می گوید. یک برگه و قلم بردارید و این سوالات را بنویسید! کی هستم؟ چه کاره هستم؟ اینجا چه کار می کنم؟ و برای هر موقعیتی که قرار است برای شما پیش بیاید، متن کوتاهی طراحی و تهیه کنید.مثلا:

برای حضور در مدرسه فرزند: من زاهدی هستم پدر پریا و آمدم  وضعیت درسی پریا رو بپرسم.

در سمینار : من بابک زاهدی هستم مدرس فن بیان و سخنوری و موسس مجموعه بهار زندگی و اینجام تا کمک کنم که شما برای افزایش فروش محصولاتتان، ۲۰ راهکار تست شده و عملی یاد بگیرید!

پس دیدید که این جملات ممکن است در موقعیت های مختلف عوض شود. پس شما هم، همین الان این کار را انجام دهید. البته پرزنت کردن حرفه ای به عواملی مانند پوشش ظاهری شما، فن بیان شما، رزومه شما هم بستگی دارد که در جلسات آموزش فروش و جلسات آموزش فن بیان این موارد را کامل توضیح خواهم داد.

سخن آخر:

راستی مقاله زبان بدن را نیز بخوانید، مکمل این مقاله است.

راستی اینستاگرام بهار زندگی که به تازگی راه اندازی شده دیدید؟

 

صفحه کتاب هفت و نیم گام تا سخنرانی

ما معتقیدم که در مطالب آموزشی بهار زندگی، باید چیزی برای یادگیری وجود داشته باشد. این کار صرفا برای رفع مسئولیت از شما نیست و به این اصل زنجیر شده ایم!

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − شش =