گیمیفیکیشن در کسب و کار

گیمیفیکیشن در کسب و کار

در این مقاله سعی بر این شده است که بازی سازی یا گیمیفیکیشن Gamification را تعریف کنیم  ( در واقع بگوییم گیمیفیکیشن چیست )و از کاربرد های آن در کسب و کار پرده برداریم و دو نمونه موفق گیمیفیکیشن را در سالیان اخیر در ایران بازگو کنیم تا بتوانید برای کسب و کار خودتان هم ایده بگیرید و اجرا کنید. پس با من همراه باشید.

تعریف گیمیفیکیشن چیست ؟

باید در تعریف این که گیمیفیکیشن چیست، به شما بگویم که گیمیفیکیشن، عملیات یا فرآیندی ( بازی سازی )  ای که ما طراحی می کنیم تا از طریق معرفی آن به دیگران، بتوانیم کبه هدفمان برسیم. حالا ممکن است این هدف برای شناخته شدن بیشتر ما باشه یا اینکه فرهنگ سازی باشه. اما کاربرد گیمیفیکیشن در کسب  و کار چیست؟

کاربرد گیمیفیکیشن یا طراحی بازی در کسب و کار شما

بعد از اینکه فهمیدیم گیمیفیکیشن چیست حالا بیایید در مورد کاربرد گیکیفیکیشن در کسب و کار صحبت کنبم و بررسی کنیم ببینیم در کجای کسب و کارتان می توانید از آن استفاده کنید.

تعریف گیمیفیکیشن در فروش محصول

فکر کنید ببینید چه کار می توانید در فروش محصول یا بازایابی تان طراحی کنید. فرض کنید جتی اگر فروشگاهی دارید می توانید مثل هایپر استار، برچسب هایی در ازای خرید بالای ۲۰۰ هزار تومن بدید و به ازای مثلا ۵۰ عدد برچسب یک محصول به صورت رایگان به آنها هدیه بدید. و از فروشنده هایتان بخواهید برای هر خریدار این بازی را توضیح دهند. این طور می توانید مشاهده کنید که چثدر فاکتور خرید هر مشتری بیشتر خواهد شد تا برچسب بیشتری دریافت کنند.

گیمیفیکیشن در محل کار

اگر کسب و کاری دارید و برای هر بخش از کسب و کارتان، تعداد بیش ار یک نفر دارید، می توانید یک تابلو وایت برد کوچک تهیه کنید و بر اساس عملکرد روزانه هر کارمند آنها را رتبه بندی کنید و در آخر هر ماه به تعداد دفعات رتبه اول، به نفر اول جایزه بدهید. این جایزه می تواند نقدی هم نباشد، می توانید یک لوح تقدیر از کارمند نمونه ماه باشد که هزینه خیلی کمی برای شما دارد ولی ارزش معنوی بالایی پیش کارمندتان دارد . این نوع گیمیفیکیشن به شدت  در عملکرد هر کارمند تاثیر مثبت خواهد گذاشت و هر روز رفابت بین کارمندان در حال افزایش است.

گیمیفیکیشن در افزایش هوادار

مثالی که می توانم برایتان بزنم تا این مورد را بهتر متوجه شوید این است که مدتی پیش ایرانسل بازی ای طراحی کرد که از آن بتواند هوادارش را بیشتر کند. حتما از لالیگای ایرانسل باخبر هستید چون در همه جا میبینیدش. روش این بازی اینگونه هست که از کودکان خود در حال بازی فوتبال به مدت ۱ دقیقه فیلم میگیرید و به ایمیلشن می فرستید. داوری انجام می شود و به تعدادی به کمپ لالیگا می روند.

مزایای استفاده از گیمیفیکیشن در کسب و کار

دیگر وقت مسابقه و تخفیف گذشته، اگر می خواهید کسب و کارتان رشد صعودی کند، بهترین کار این است که در کنار تخفیف ها و مسابقه ها ، تا جایی که می توانید، در فرآیند های کسب و کارتان بازی سازی کنید. دورو برتان را نگاه کنید، ببینید چقدر می توانید به یاد بیاورید کسب و کارهایی که از گیمیفیکیشن استفاده کرده اند زیاد هستند و پیشرو در بین رقیبانشان.

حالا بگذارید شما را به دهه ۶۰ ببرم!

ایران هم در دهه شصت بد نبود، نمونه های موفق زیادی از بازی سازی یا گیمیفیکیشن در آن موقع بود.  بذارید دو تا از معروف ترین هاشونو باهم مرور کنیم!

تعریف گیمیفیکیشن در کسب  وکارهای معروف:

پفک نخودی:

نمی دانم اهل پفک خوردن هستید یا نه! یک زمانی پفک هایی با برند نخودی در بازار بود، و درون این پفک ها  یک عکس بود، هر کس این پفک ها را میخرید، فروشنده به آن یک آلبوم حالی می داد تا وقتی این آلبوم تکمیل شد، یک دوچرخه، یا یک دستگاه پلی استیشن یا رایانه و هزاران جایزه دیگر ببرند. یادم هست من نتوانستم این آلبوم را پر کنم. و مادرم هر باز ۳ گونی کامل پفک نخودی برایم میخرید و من هم مجبور بودم همه ی میان وعده ها پفک بخورمو الان می فهمم چه کلاهی سرم رفته بود و این چیزی جز گیمیفیکیشن برند نخودی نبود

بادکنک شانسی

هر وقت به سوپر مارکت ها می رفتم، همیشه ذهنم را بادکنک شانسی ها به خودش جلب می کرد. یک بادکنک بزرگ بود مه همیشه دوست داشتم ببرمش.  هر دفعه  ۳  ۴ تا شماره بر می داشتم تا شاید ببرم این بادکنک رو آخر هم قسمتمان نشد و همیشه از بادکنک های کوچک نسیبم می شد.

سخن آخر

تعریف گیمیفیکیشن از نگاهی دیگر : گیمیفیکیشن علم وسیعی است ولی من چیزی که شما برای کارتان نیاز داشتید را گلچین کردم و در این مقاله به شما نشان دادم. مثال هایی زدم، به دهه ۷۰ رفتیم ولی هدف از گفتن این مثال ها این بود که شما بتوانید از یکی از آنها ایده بگیرید و پیاده سازی کنید.

اگر گیمیفیکیشن هایی را دورو برتان دیدید برای من اینجا کامنت بگذارید!

 

راسنی پیشنهاد می کنم مقالات دسته آموزش فروش و بازاریابی را مطالعه کنید  همچنین می توانید اعتماد سازی در ذهن مشتری را مطالعه کنید .متشکرم

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *