بررسی روش های معمول بازاریابی دیجیتال

دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی دیجیتال نام نوین بازاریابی اینترنتی است؛ این نام نوین در عصر جدید با کمک تمامی ابزارهای دیجیتالی دنیای بازاریابی و تبلیغات را قدرتمندانه تسخیر کرده است. ما امروز با نوعی جدید و قدرتمند از بازاریابی مواجه هستیم که با حداقل هزینه به خانه تک تک افراد دنیا میرود و قلب و روح آنان را تسخیر مینماید. این تعریف تمام ماجرای این شیوه بازاریابی قوی است.

معرفی مزایای خاص بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال قریب به بیست سال است که در حوزه بازاریابی به کمک تمامی کسب و کارها آمده است؛ تمامی کسب وکارها چه کوچک باشند و گمنام و چه بزرگ و معروف، نیاز به بازاریابی دارند. بدون شناخت بازار، بدون داشتن آگاهی و اطلاعات از نیازهای مشتریان و دانستن سلایق انان نمیتوانند راه مناسبی را در بازار انتخاب نمایند.
محصولی که متناسب با خواسته بازار عرضه نگردد به طبع به حاشیه رانده خواهد شد. در این جاست که بازاریابی اینترنتی ارزش خود را نشان میدهد. این نوع بازاریابی که بیشتر با ابزاری چون اینترنت، وب و گوشی همراه انجام میشود؛ با کمک این ابزار مزایایی دارد که توانسته است راه را برای توسعه آن بسیار هموار نماید.

– گوشی همراه امروز تبدیل شده است به ابزار سادهای که حتی کودکان نیز از آن استفاده میکنند، حتی در دورترین نقاط کشور هم شما شاهد استفاده از گوشی همراه هستید؛ بنابراین این وسیله دیجیتال میتواند گستردهترین نوع بازاریابی را در اختیار شما و کسب و کارتان قرار دهد. شما با این وسیلههای ارتباطی کوچک به تک تک خانهها میروید و در دستان زنان و مردان از هر طبقه با سنین مختلف قرار میگیرید. آنان مطالب شما را میتوانند ببینند و یا بخوانند، میتوانند نظر بدهند و نظرات خود را با شما به اشتراک قرار دهند.

– اینترنت این جادوی قرن خود داستان دیگری دارد؛ اینترنت توانسته است همه زندگی ما را چراغ خاموش تصرف نماید. دیگر نمیتوانیم بدون اینترنت مدت زیادی دوام بیاوریم با چنین وضعی که وجود دارد به طبع اینترنت یکی از قدرتمندترین ابزار بازاریابی است؛ ابزاری که میتواند سخنان شما را در تمامی ساعات شبانه روز بدون محدودیت زمان و مکان به گوش مشتریان برساند و یا آنها را به بازدید سایت و مطالب شما بکشاند.
در مبحث بالا با ویژگیهایی که کمک کرده است بازاریابی دیجیتال راه توسعه را جهشی طی کند آشنا شدیم لازم است در ادامه مبحث به روشهایی که همگی تحت چتر این بازاریابی قرار میگیرند اشاره نماییم امید است مقبول واقع شود.

بهترین روشهای بازاریابی دیجیتال

بازاریابی از طریق موتورهای جست و جو یا SEM

⦁ همه ما با موتورهای جست و جو معروفی چون گوگل آشنا هستیم. شاید روزانه بارها از آنها برای یافتن مطالب مورد نظرمان کمک بگیریم. بازاریابی از طریق موتورهای جست و جو یا SEM یکی از شیوه های قوی در زمینه جذب مخاطبان میباشد. از این طریق و با کمک سئو سایتتان شما خود را در لیست توصیه های موتور جست و جو به کاربران قرار خواهید داد. ما خود وقتی دنبال محصولی در اینترنت میگردیم در ۸۰ درصد موارد به همان گزینه های اولیه اکتفا میکنیم، به سایتهای که در صدر لیست هستند سر میزنیم. بقیه هم مثل ما هستند. امروزه با پرداخت هزینه به موتورهای جست و جو و یا با بهینه سازی سایت این امکان برای همه فراهم هست که از رقبا پیشی بگیرند.

بازاریابی محتوا

⦁ مطلبی که در قالب تصویر و یا نوشته ارائه شود اگر جذاب و مفید نباشد، آیا تا انتها شمای مخاطب را با خود همراه خواهد کرد؟ قطعا ما بارها تجربه رها کردن مطالب و کلیپهای نیمه کاره را داریم. وقتی سخن از بازاریابی دیجیتال میشود بازاریابی محتوا وزنه سنگینی میشود که خود به تنهایی میتواند یک پروژه بازاریابی و تبلیغات را به پیروزی رساند و یا با شکست مواجه کند.
محتوایی که باید با ترکیب تصاویر و مطالبی که مخاطب را به دنبال خود میکشد او را به سمتی سوق دهد که شما میخواهید، یعنی خرید. اگر فروشی اتفاق نیفتد قطعا بازاریابی محتوا شما ایرادی دارد که باید رفع شود.
اینترنت بستری فراهم نموده است تا بازاریابی محتوا که قبلا با کمک رسانه های جمعی و با هزینه زیادی انجام میگرفت امروزه با حداقل هزینه و با گستردگی بیشتری انجام پذیرد در عین حال کنترل بیشتری برروی آن قابل اعمال باشد.

شما تیزر  تبلیغات تلویزیونی پخش میکردید که عدهای تماشا میکردند و اگر میخواستید نفرات بیشتری ببینند باید پول بیشتری برای تعدد بیشتر پخش میدادید و اگر جواب نمیداد پول شما از دست میرفت؛ اما اکنون کلیپ میسازید در سایت خود بارگذاری میکنید، همه دنیا میتوانند در هر ساعتی از شبانه روز ببینند و اگر نفروشد آن را حذف یا ویرایش کرده و نتیجه بهتری را دریافت میکنید. به خاطر بسپارید ترکیب نوشته، کلیپ، عکس و پادکست یک ترکیب طلایی در بازاریابی محتواست.

ایمیل مارکتینگ

⦁ ایمیل مارکتینگ نیز جزو روشهایی که بسیاری از آن استفاده میکنند؛ روشی که در آن مطلب خاصی برای افراد بسیاری ارسال میشود، افرادی که در سایت شما ممکن است ایمیل درج کرده باشند تا اطلاع رسانی به آنان انجام شود و یا جزو مشتریانتان باشند و یا جزو بانک اطلاعاتی باشد که خریداری کردهاید. ارسال خبرنامه از طریق ایمیل یکی از روشهای جذاب برای جذب مخاطبان است.

بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی

⦁ بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی روش بعدی است که روز به روز پررونقتر میشود؛ تلگرام و اینستاگرام امروزه در کشور ما در جذب افراد بسیار موفق عمل مینمایند، افرادی که دور هم جمع میشوند و اطلاعاتی مابین آنها به اشتراک گذاشته میشود. درج تبلیغات جذاب و اطلاع رسانی سریع و درست در کنار هم این نوع بازاریابی را به راحتی موفق میگرداند.

و اما کلام آخر؛ بازاریابی دیجیتال دنیای بزرگی است که روشهای بسیار دیگری را نیز در بر میگیرد، تنها کافی است خلاق باشید و جست و جو گر، تا با این دنیای بزرگ مجازی پرواز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *